LMSK small

suns/male, vaislas suns/stud dog
LVJ CH, LV CH, CL CH, CLW’07’,08’,09’, 10’, 11’, BALTJ W’07, LVW’08,’09
Darba diplomi: II as. p.,kuce/female, vaislas kuce/brood bitch
LVJ&ESTJ&BALTJ CH, LV CH, CL CH , LTJW’08, LVW’09, CLW 10’, 11’, 12’

Darba diplomi: II. as.p.kuce/female
LV & EST & BALT CH, KLU ’06 ’07Par šķirni

Šī šķirne tika radīta Krievijā. Pēc kara bijušajā PSRS teritorijā tika ievesti dažādu šķirņu spanieli: kokeri, springeri, saseksi, fīldspanieli, klamberi. Taču pēc daudzu mednieku domām šo šķirņu izmantošana vietējos apstākļos bija apgrūtinoša, jo bija par maz izturības un spēka, lai pārvarētu pļavu augsto zāli un purvājus. Arī greznajā apmatojumā visu laiku ķērās netīrumi un ērces, un tas savēlās, kas savukārt apgrūtināja suņa darbu. Šie un citi apstākļi kļuva par stimulu jaunas spanielu šķirnes radīšanai.

Darbu vadīt uzņēmās Maskavas mednieku un makšķernieku biedrības spanielu mīļotāju sekcija. Tika izmantotas pārsvarā kokeru, springeru un saseksu asinis. Selekcijas darbs vainagojās ar panākumiem, un jau 1951. gadā tika apstiprināts pirmais krievu spaniela standarts. Tas paredzēja skausta augstumu suņiem 38-44 cm, kucēm 36-42 cm, ar spēcīgu, sausu ķermeņa uzbūvi un spēcīgiem kauliem. Tāds spaniela tips lielā mērā atbilda mednieku vajadzībām un ļāva tiem izmantot suņus medībām gandrīz visā bijušās PSRS teritorijā.

Nākamo gadu garumā īpaša uzmanība tika pievērsta labāko līniju selekcijai, un no gada uz gadu krievu spaniels kļuva par aizvien pilnvērtīgāku medību šķirņi ar ļoti smalku ožu. Šodien krievu spanielam ir pietiekami spēka un izturības, lai meklētu medījumu grūti pieejamās vietās. Tas nenogurst un ir ļoti neatlaidīgs.

Spaniela medību īpašības izdevīgi atšķiras no putnu suņu īpašībām: tam nav stingras stājas, tāpēc tas vienlīdz labi strādā uz visiem medījumu veidiem - pīle, grieze, mednis, teteris, sloka, irbe, bekass…… Krievu spaniels ir teicams peldētājs, bet tā iedzimtā nosliece uz nošautā medījuma pienešanu padara to par neaizvietojamu palīgu ūdensputnu medībās. Dažreiz to izmanto arī medībās uz lapsām, zaķiem, vāverēm un jenotiem, kad suns dzen un aprej medījumu. Vērā ņemamais spēks ļauj spanielam bez pūlēm pienest medījumu medniekam.

Spaniels, turēts ārā, viegli panes gan stipru salu, gan karstumu. Šis nelielais suns ir ērts turēšanai pilsētas dzīvoklī. Ģimenē tas ir maigs, jūtīgs, mīlošs suns, kas vienmēr cenšas priecēt saimnieku. Ļoti kustīgs, mīl bērnus, nenogurdināms spēlēs ar tiem un laimīgāks par visu ir tad, kad jūs mētājat viņam bumbiņu pastaigas laikā.

Krievu spanielam ir sava individualitāte, sava iekšējā pasaule. Tas ir ļoti sabiedrisks suns, labsirdīgs un paļāvīgs. Gudrs, jebkurā situācijā spēj ātri saprast, ko no tā gaida. Viegli apmācāms. Interesanti ir vērot, kā tas, pieliecis galvu un nedaudz pavēris muti, vērīgi uz jums skatās, cenšoties saprast, ko jūs viņam sakāt. Tādēļ, ja esat vientuļš un vēlaties kompanjonu un pastaigu biedru, droši varat ņemt krievu spanielu.

Ar pārliecību var teikt, ka vienreiz iegādājoties krievu spanielu, jūs paliksiet uzticīgs šai šķirnei uz mūžu. Krievu spaniels mīl ceļot, brīnišķīgi uzvedas mašīnā un sabiedriskajā transportā. Jāatceras, ka šai šķirnei ir teicama apetīte, un ja spanielam nav labas darba slodzes, tas var aptaukoties, tādēļ ļoti svarīgi ir to nepārbarot.

Krievu spaniela popularitāte aug. Tas pakāpeniski iekaro arī Eiropas valstis, un, īpaši apbrīnojami - arī ASV. Bilam Klintonam bija (bet varbūt arī ir) krievu spaniels.

 

 

"Krievu spanielam - 55", Tatjana Gerasimova (LMSK biedre), 2005.